Hatvany Lili bárónő, aki elsősorban a Színházi Élet kritikusaként és írónőként volt ismert, 1936-ban adott ki egy páratlan életmódváltó információkkal teli könyvet, Az Ételművészet, Életművészet című kiadványát. Ebben nemcsak különleges receptek, de diétás orvosi tanácsok, tornagyakorlatok is helyet kapta. A helyes táplálkozással valamint különféle diétás étkezésekkel kapcsolatos útmutatókat a Svábhegyi Szanatórium igazgató-főorvosa, dr. Györky Béla állította össze.
Korábbi posztomban bemutattam, milyen diétás étrendet javasoltak a 30-as években a fogyni vágyó hölgyeknek. Most pillantsunk be a Svábhegyi Szanatórium hízlaló programjába, ahol szigorú menetrend szerint zajlott a kilók megszerzése.
A hízlalókúra alapszabályai
A hízókúra első számú szabálya, hogy fel kell kutatni a soványság okát. Ha ezt ugyanis nem sikerül megszüntetni, akkor hiába a precízen összeállított hízókúra, nem lesz eredménye a dolognak.
A hízókúra alapja, hogy az elhasznált kalóriák csökkentésével párhuzamosan a felvett kalóriát maximumra kell emelni. Az egyértelmű, hogy a kalóriaszükségletünk legjobb minimalizálási helye az ágy – vallja Györky doktor – ugyanakkor a legoptimálisabb az, ha nem kényszerítik a pácienseket teljes tunyaságra.
A naphosszat fekvéssel ugyanis olyan súlytöbbletet szereznek, amely főképp vízből és zsírból áll, ezt pedig a normális életbe való visszatéréskor könnyen leadják.
A hízókúra étrendjét főképp a szénhidrátok és könnyen emészthető zsírok képezik. Míg korábban a tej fontos elem e volt a hízókúráknak, a szanatórium orvosa szerint alacsony a tápértéke, és inkább a tejszínt javasolja helyette.
Tudjuk persze, hogy a zöldségek, gyümölcsök milyen egészségesek, és hogy naponta több adag is kell, hogy a tányérunkra kerüljön, ugyanakkor egy hízókúrában kis szerepet kaphatnak Györky doktor szerint. Hogy miért?
Térfogatukhoz viszonyítva kicsi kalóriaértékük van.
Elsősorban pürésítve javasolja az étkezések során, hogy a szükséges vitaminok, ásványi anyagokat ne nélkülözze a szervezet. A gyümölcsök közül az aszalt termékek és édesített gyümölcsöket kell előnyben részesíteni.
Kiváló hízlalószerek a puha, zsíros sajtok. A tojás inkább rántva javasolt, a kemény tojás viszont hamar jóllakottságérzetet ad, így kerülendő.
A hízókúráknál vigyázni kell a folyadék mennyiségére, hiszen ezek is könnyen eltelítik az embert. Célszerű nagy energiatartalmú gyümöcslevekkel kínálni a sovány pácienst: narancs-, málna- és szőlőlével.
Az étkezéseket úgy kell időzíteni, hogy inkább sokszor egyen keveset a páciens. Ez akár óránkénti étkezést is jelenthet.
Nézzük most meg, hogy 1936-ban hogy nézett ki egy hízókúra a kor híres szanatóriumában, a Svábhegyi Szanatóriumban!
7.00: Ébredés
Vitaminos koktél: két narancs leve egy dl vízzel higítva 6-10 kockacukorral édesítve. A csípősségét enyhítendő, két kávéskanál tejszín vagy konyak is mehet bele.
8.30-kor: Mosakodás, fürdés esetleg némi torna
Vissza az ágyba! Itt kapja meg a páciens a reggelit: tea vagy kávé egy-két dl tejszínnel; vaj, méz vagy dzsem nagy mennyiségben. Péksütemény és kétszersült.
10 óra: Tízórai
egy szendvics (sajt, szardínia, darált sonka és rengeteg vaj)
11.30: Elő-Ebéd
Egy tányér hízóleves, két tojás vagy sűrű daraleves
13.00: Ebéd
Egy kis darab sült hús bőséges körettel (burgonya, főzelék pürésítve). Tápláló mártás. Italnak: édesített főzeléklé, vajas kenyér
14-16 óra: Pihenés, közben kompót
16.30 Uzsonna
tea vagy kávé, vaj, méz, dzsem, péksütemény és kétszersült
18.30: Újabb vitaminos koktél
20.00: Vacsora mint 13 órakor
22.00: Késő esti vacsora
tejbedara, rizs vagy tápióka csokoládéval, kakaóval, cukrozott fahéjjal.
Ezt az étrendet nem kis kihívás lehetett betartani a programban résztvevőknek. Györky doktor meg is említi a könyvben, hogy néha bizony nem árt némi lazítás, hogy a hízókúrába belefáradó úri hölgyek visszaszerezhessék motivációjukat.
S hogy mi az üzenete nekünk, 21. században élőknek ennek a hízókúrának?
Csak emeljük ki a kúra lényeges elemeit: cukor, lekvár, péksütemény, bőséges köret, csokoládé, gyümölcslé. Nos, már ekkor is elég világosan tudták, mitől lehet kellőképpen hízni. Ez ma is változatlan.