Az omega-3 zsírsavak pótlása gyakorlatilag mindenkinek fontos lenne. Kivételt csak azok képeznek, akik hetente legalább háromszor esznek bőrös lazacot, makrélát vagy szardíniát. Az omega-3 zsírsavak két altípusa, a DHA (dokozahexaénsav) és az EPA (eikozapentaénsav), ezeket az emberi szervezet nem tudja szintetizálni, így bevitelükről nekünk kell gondoskodni.
Dióhéjban, hogy miért lenne fontos odafigyelnünk az omega-3 zsírsavak bevitelére:
- kismamákban segítik a magzat fejlődését és csökkentik a koraszülés előfordulását
- gyermekeknél a látásélesség és szellemi fejlődés kialakításában játszanak fontos szerepet
- csökkenthetik a vér koleszterinszintjét
- csökkenthetik az érelmeszesedés és szívinfarktus kialakulásának kockázatát
- fontos gyulladásgátló szerepet töltenek be szervezetünk működésében
- jótékony hatással vannak az immunrendszer működésére
- részt vesznek az idegrendszer és sejthártyák felépítésében
- visszaszoríthatják a depressziót és a bipoláris zavarokat
Az omega-3 zsírsavak jelentős mennyiségben a tengeri halakban fordulnak elő, megtalálhatóak bizonyos növényekben is, ám a növényi omega-3 (ALA) – ahogy ezt Szabó Gál Bence egyik előadásán megtudtam – nem megfelelő forrás számunkra, és nagy mennyiségben akár káros is lehet.
Mennyit kell fogyasztani omega-3-ból? Felnőttek esetében minimum 500mg EPA+DHA, gyermeknek 200-500mg/10kg a javasolt dózis.
Halolaj készítményből azonban annyi van, mint égen a csillag. Melyik a megfelelő számunkra?
A halolaj készítményeken jelenleg nem kötelező feltüntetni, hogy természetes triglicerid formában vagy mesterségesen átalakított (és olcsóbb) etil-észter formában tartalmazz-e az omega-3 zsírsavakat.
Azért is fontos a természetes formát hangsúlyozni, mert kutatások bizonyítják, hogy az etil-észtert (EE)tartalmazó halolaj készítmények kevéssé hatásosak a szív-és érrendszeri problémákra.
Sajnos azonban ezzel kapcsolatos információt nem kell közölnie a gyártónak, így egyetlen módszerrel lehet megtudni, hogy az általunk fogyasztott halolaj kapszula mit tartalmaz
Állítólag ebben a hungarocell-teszt lesz segítségünkre.
Állítólag egy hungarocell darab is elegendő a kísérlet elvégzéséhez. Ezek szerint az etil-észtert tartalmazó készítmény rövid időn belül elkezdi szétmarni a poharat. A természetes formátumú Omega-3 készítmény viszont nem.
Ápdét: Köszönöm szépen a Ködpiszkáló blognak, hogy felhívta a figyelmemet arra, hogy valóban vannak etil-észtert tartalmazó halolaj készítmények, ám ezek sem hatásosságukat, sem pedig biztonságos felhasználásukat illetően sem okoznak problémát. Vagyis a hungarocell-teszt, nettó átverés.
Ha érdekel benneteket a tudományos magyarázat, akkor ITT OLVASSÁTOK el a részleteket!