Hajítsd el a cigit! Ezek garantáltan segítenek!

Hajítsd el a cigit! Ezek garantáltan segítenek!

Hajítsd el a cigit! Ezek garantáltan segítenek!

Mindig is azt hittem, hogy a dohányosokat  nem tudják, mit tesznek saját magukkal. Aztán lassan világossá vált, hogy egy dohányos nagyon is tisztában van azzal, hogy mit okoz a szervezetében a füstölés.

Hogy minden egyes szállal szűkülnek az erei, hogy fogékonyabbá válik a légúti gyulladásokra, miközben olyan káros anyagokat pumpál magába mint a kátrány és a a szén-monoxid.

Egyszer egy tüdőgyógyásztól hallottam, hogy évente kb. 1 kg-nyi kátrány rakódna le a dohányosok tüdejében, ha a szervezetük nem tenne meg mindent, hogy megszabaduljon a mérgező anyagoktól. Ehhez az 1 kg-nyi kátrány lerakódáshoz elég napi 1 doboz cigarettát elszívni. 

Ugyanakkor nem szabad azzal áltatnia magát senkinek, hogy bármilyen csodakapszulával, emelt dózisú C-vitaminkúrával vagy évi egy-két méregtelenítő kúrával tabula rasaként kezdheti újra a cigizést. Hiába ürül ki ugyanis a rengeteg méreganyag nagy része, a roncsolt szöveteket semmi nem foltozza újra!

Természetesen tisztában van azzal a dohányos is, hogy a cigit nem egyszerű egyik napról a másikra letenni. Ugyanakkor azt tapasztalom, hogy sok ismerősöm pontosan így szabadult meg tőle. Egyik nap megszületett az elhatározás, és attól a pillanattól fogva egész egyszerűen nem gyújtott rá. Hogy ezt az elhatározást mi motiválja?

Lehet egy rosszat sejtető orvosi diagnózis az érszűkületről, COPD-ről vagy a gégében talált elváltozás, de lehet olyan hétköznapi döntés is, mint hogy nem akarja a dohányos, hogy születendő gyermeke dohányfüstös környezetben legyen kénytelen felnőni. A férjem például emiatt tette le végérvényesen a cigarettát.

Érdekes egyébként, hogy nem sokban különbözik a cigi utáni vágy és leszokási kísérlet, mint a fogyókúrázás és az ételek iránti sóvárgás. Lehet külső segítséget kérni, leszokást segítő tapaszokat, rágókat vásárolni vagy akár akupunktúrával próbálkozni, a végső irányítást az akarat végzi.

Nos, mennyire vagy elszánt, hogy letedd a cigarettát?

Íme néhány praktikus tipp és természetes segítség, hogy elindulhass az úton!

  1. Ha eldöntötted, hogy le akarod tenni a cigit, ne legyen kiskapu, ne legyen “csak még egy szálat”, “még egy utolsó slukkot”. Ezzel csak megnehezíted a helyzeted!
  2. Légy optimista! A gondolataidban mindig legyen ott, hogy rengeteg ember szakadt már el véglegesen ettől a függőségtől. Neked is sikerülhet! 
  3. Ne engedd, hogy más, gyenge akaratú vagy rosszmájú ember keserű, becsmérlő beszólása eltérítsen! Az “úgysem fog sikerülni”-kárálók csak saját kudarcaikat vetítik rád. A dohányzás nem életre szóló rabság.
  4. Kerüld a füstös helyeket! Ne csatlakozz még szemlélőként, beszélgetőtársként sem a munkahelyi dohányzókhoz. Könnyen elcsábulhatsz!
  5. Emeld meg a napi folyadékfogyasztásodat! Mindig legyen a kezed ügyében, táskádban és asztalodon innivaló! Kerüld a cukros, felesleges kalóriákat tartalmazó italokat, üdítőket és gyümölcsleveket. Fogyassz mentes ásványvizet, gyümölcs-és gyógyteákat!
  6. Ha rád tör a cigaretta iránti vágy, legyen nálad valamilyen alternatív rágcsálnivaló: kis hasábokra vágott zöldségek, kemény húsú gyümölcsök, aszalt gyümölcs, vagy egészséges hozzávalókból készült rágcsálnivalók.

Ezek a gyógynövények segítenek 

Kálmosgyökér

A kálmosgyökeret eredendően hörghurut, asztma, köhögés gyógyítására használták, és kiváló segítséget ad a tüdőnek, hogy a méreganyagoktól megszabadulhasson.Készíthetsz belőle teát hideg vizes áztatással. Ehhez 1 csapott teáskanálnyi gyökeret áztass be negyed liter vízbe éjszakára. Másnap kicsit melegítsd fel, majd fogyaszthatod is.

A kálmosgyökér rágcsálás önmagában is kiváló segítség, hogy könnyebben letedd a cigarettát!

Macskamenta

Kiváló köhögéscsillapító és nyákoldó, ráadásul oldja a cigarettahiány okozta szorongást, feszültséget is.  Teaként és tinktúrának elkészítve is hatékonyan oldja a cigaretta utáni sóvárgást. Sok helyütt látom, hogy a dohányosok arra biztatják egymást, hogy cigarettaként betekerve próbálják elfüstölni a macskamentát. Ettől nagyon óva intenék mindenkit. A macskamenta akár hányingert, fejfájást és rosszullétet is okozhat ebben a formában.

Kerti izsóp

Gyulladáscsökkentő és baktériumölő hatású gyógynövény, ami  elsősorban köhögés, asztma és hörghurut kezelésében van hasznunkra. Használd bátran húspácok, bab-és borsóételek fűszerezésére a leszokás nehéz időszakában! 
 
Édesgyökér
 
Az édesgyökér szintén a cigaretta helyett, pótcselekvésként jó alternatíva. Tudtad? Az édesgyökér a medvecukor vagy bocskorszíj nevű édesség alapanyaga. Érdemes ezekből is beszerezni, ha le szeretnéd tenni a cigit! ízesítőanyaga. Kiváló köptető, nyálkaoldó és köhögéscsillapító gyógynövény. 
 
Mikor ne használd? Magas vérnyomás, cukorbetegség és mellékvesebetegség esetén tilos használni. Szintén tilos a használata, ha valamilyen hormonális hátterű betegség is fennáll nálad! Az édesgyökér számtalan gyógyszerre hathat (pl. MAO gátlókra, kortikoszteroidokra, májbetegségekre szedett gyógyszerekre stb.). Kérd orvosod tanácsát!
 
Kudzu
 
Ennek az Ázsiából származó növénynek nagy sikere van azoknak a körében, akik az alkoholról és cigarettáról szeretnének leszokni. Kiváló  májregeneráló és májméregtelenítő hatású, emellett gátolja a leszokással járó nyugtalanság, rosszullét és idegesség kialakulását is. A kudzu hatékonyan segít a dohányzásról való leszokásban.

Facebook Comments