Hogy teltek a nyarak a nyolcvanas években? Nemrégiben írtam egy posztot arról, milyen apróságok szórakoztattak bennünket akkoriban.
De persze mi sem lógtunk mindig az utcán. Mégis volt élet otthon akkoriban is, amikor még nem volt You Tube, hatmillió televíziós csatorna, tablet és mobiltelefon. Mivel ütöttük el az időt, ha betegek voltunk vagy csak a négy fal között kellett rostokolnunk? Csak két szót mondok: mesekazetta, meselemez.
Volt ugye a kazettás magnó, amibe beraktuk a jellemzően 50-60 perces kazikat és rongyosra hallgattuk őket. Egészen addig, amíg már elkezdte húzni a szalagot a magnó. A lemezeket meg szigorúan óvni kellett a karcoktól, és apánk jól nyakon vágott, ha a pólónkkal kezdtük el törölgetni a port róla.
De nézzük, miket mondtatok, amikor rákérdeztem a gyerekkori mesekazettákra és lemezekre:
“Ezeken nőttem fel”
“Ezt hallgattam, amikor anyámék nem értek rá”
“Én mindig elsírtam magam, amikor a Bambi kazettán eldördültek a lövések”
“Mennyit hallgattam én ezeket kiskoromban”
“Szinte mindennap hallgattam ezeket, mikor kicsi voltam”
Jó lenne mind az összeset felidézni, de persze teljes képtelenség, hogy a korszak összes mesekazettáját bemutassam most nektek. A személyes kedvenceimet azért összeszedtem, így akár ti is meghallgathatjátok őket. Gyertek, nosztalgiázzunk egy kicsit!
Lúdas Matyi
Ezt a kazettát – nem túlzok, ha azt állítom – hogy több százszor meghallgattam. Szinte el sem hiszem, de már egy 35 éves hangfelvételről van szó, amit még ennyi év után is szinte szó szerint fel tudok mondani. Sőt, ez a kazi még középiskolás koromba is elkísért, ahol diákszínjátszó csoportban adtuk el színpadi változatát. A mai napig a hétvégék nyugodt hangulata, az orgonabokorra nyíló nagy ablakszárnyak jut eszembe, ahová betelepedtem, és ahol újra és újra hallgattam ezt a kazettát.
Az alaptörténetet persze jócskán átalakította Schwajda György, aki Galibára, az éneklő libára építette a hangjátékot. Galiba, akinek Benedek Miklós kölcsönözte a hangját, nemcsak pösze, de rettentően vicces is. És persze csak Matyi hiszi erősen, hogy az ő éneklő libája egy világszenzáció. Mondanom sem kell, hogy a hangjátékhoz a legnagyobb színészek adták a hangjukat, és még most is teljesen eleven, élvezetes ez az 1984-es feldolgozás.
A szereposztás
Lúdas Matyi: Balkay Géza
Galiba: Benedek Miklós
Matyi anyja: Törőcsik Mari
Döbrögi: Kállai Ferenc
Ispán: Garas Dezső
Munkavezető: Ujlaky Dénes
Gyógykovács: Csákányi László
Vuk
Mesefilmen, képregényben, diafilmen, bakeliten és persze az elmaradhatatlan mesekazettán is megismerhettük a nyolcvanas években Vuk történetét. Fekete István regényét 1981-ben alkalmazta rádióra Szabó Éva, rendezője pedig Gothár Péter volt.
Csodás hangok, kiváló színészek, egy életre szóló élmény szerintem mind a mai napig.Számomra Csákányi László hangja a legkedvesebb erről a kazettáról.
A szereposztás
Narrátor – Császár Angela
Vuk – Kalocsay Miklós
Kag – Papp János
Anya – Iny – Temessy Hédi
Kis-Iny – Jani Ildikó
Karak – Csákányi László
Sut – Helyey László
Csele – Detre Annamária
Bark – Téri Sándor
Rá – Usztics Mátyás
Csi – Dániel Vali
Vahur – Konrád Antal
Komondor – Cs. Németh Lajos
Süsü
A Süsü eredetileg bábfilm-sorozatként volt ismert, és ennek hanganyagából készültek a lemezek. A kilencvenes években a hanglemezt felváltotta a kazetta és a CD, majd a kétezres években már mindent vitt a DVD. A hanganyagok elkészítésében a Bergendy zenekar is részt vett.
Neked melyik volt meg ezek közül?
- 1982. Süsü, a sárkány
- 1985. Süsü újabb kalandjai
- 1986. Vendég a háznál, öröm a háznál / Süsü, a pesztra
- 1987. A Műsüsü / A bűvös virág.
- 1988. Süsü csapdába esik / Süsü és a Sárkánylány
Nyilván a szüleim kénytelenek voltak ebből mindet beszerezni. És itt már persze nem csak a szöveget tudtam, hanem a dalokat is kívülről fújtam. Imádtam! És ezzel nem voltam egyedül, hiszen pl. a Süsü, a sárkány 1985 -ben több, mint 250000 eladott példánnyal platina lemez lett.
A szereposztás
Süsü: Bodrogi Gyula
Királyfi: Sztankay István
Királylány: Hűvösvölgyi Ildikó
Király: Csákányi László
Kancellár: Kaló Flórián
Dada: Tábori Nóra
Hadvezér: Balázs Péter
Zsoldos I.: Zenthe Ferenc
Zsoldos II.: Horkai János
Apasárkány: Basilides Zoltán
Szénégető: Farkas Antal
Cölöpverő: Horváth Pál
Sárkányfűárus: Miklósy György
Favágó I.: Márkus Ferenc
Favágó II.: Vándor József
Kőfejtő I.: Horváth József
Kőfejtő II.: Horváth Gyula
Sárkányfiú I.: Szombathy Gyula
Sárkányfiú II.: Ambrus Asma
És, ami minden autóban ott volt: Rajzfilmslágerek
Ez már bizony a kőkemény kilencvenes évek. Mégis, mintha most lett volna, hogy kórusban énekeltem a húgommal a Csip-csup csodákat, a Kacsameséket vagy a Denver, az utolsó dinoszauruszt. Te is?