Úgy tapasztalom, hogy egyre többen próbálnák ki ezekben a napokban-hetekben a böjt valamely válfaját, de konkrét kapaszkodók nélkül meglehetősen nehéz kivitelezni egy időszakos böjtöt.
Mit hagyjak el? Milyen megszorítások számítanak egyáltalán böjtnek?
Milyen lelki munka kapcsolódjék ehhez a munkához?
Egy korábbi posztomban röviden már összefoglaltam a böjt hagyományait és okait, és a Buddha-diéta módszerével bemutattam egy nagyon jól működő időkorlátos böjtöt is.
A napokban bukkantam a Szegedi Római Katolikus Plébánia kiadványára, ami azt hiszem, hogy igazán korrekt és minden részletre kiterjedő böjti útmutatással segíti azokat, akik gyakorlati (és lelki) tanácsokra vágynak.
A naptár konkrét beosztást tartalmaz minden egyes böjti napra, naponként tematizálva a böjt elemeit.
Minden egyes napon más-más étel, élelmiszer visszaszorítása illetve elhagyása vár a böjtölőre:
Hétfőn- a kávé
Kedden-az édesítőszerek
Szerdán-a fehér lisztből készült termékek
Csütörtökön-az állati eredetű tej és vaj valamint az ezekből készült termékek
Pénteken– a hús
Külön érdekesség, hogy a naptár gondol azokra, akik most böjtölnek először, és azokra is, akik már böjtöltek korábban. A középhaladó és haladó böjtölőknek értelemszerűen több böjti elem kerül a naptárába.
Minden naphoz -szintén tematikusan- egy-egy jócselekedet és napi imádság is tartozik, ami segít elmélyíteni a böjthöz csatlakozó lelki megtisztulást is. Úgy gondolom, hogy azoknak is érdemes a jócselekedeteket beépíteni a böjtjükbe, akik egyébként nem vallásosak, hiszen ezek a közvetlen környezetünk felé irányuló pozitív cselekedetek, segítségek, jószándékunk kinyilvánításai. Általuk valódi, mély értelmet nyer a böjt.
A naptár online lapozgatható, de letölthető PDF formátumban is a teljes kiadvány.
Kattints a képre a teljes kiadványért!
(Forrás)