Valljuk be őszintén, többségünk azért jóval tovább használja a konyhai mosogatószivacsot, mint ahogy ildomos lenne. Pedig a szivacsok igen előkelő helyen vannak lakásunk legszennyezettebb tárgyai között, sőt, gyakran szennyezettebbnek bizonyulnak, mint wc-kagylóink vagy ülőkéink.
Sajnos, a kutatók szerint hiába a fertőtlenítőszeres kimosás, a szivacsok forró vizes kifőzése vagy a klasszikus mikróban fertőtlenítés, ez bizony édeskevés ahhoz, hogy ne okozzanak fertőzéseket a szivacsaink. Egy-egy ilyen hadművelettel maximum a bacik 60%-át tudjuk elpusztítani, de a rezisztens baktériumok gyorsan felépítik az új kolóniákat.
Akit érdekelnek a sokkoló adatok, az tanulmányozza bátran a Scientific Reports igen részletes baktériumismertetőjét ITT. Pont ezen vizsgálat miatt született meg a szinte kivitelezhetetlennek tűnő javaslat, miszerint hetente kellene a mosogatószivacsokat cserélni.
Könyörgöm, ki tud erre (is) figyelni? Persze, látjuk, ha egy szivacs már kellően lestrapál és egyértelmű jelei vannak, hogy ne mosogassunk vele, de naptárat biztosan nem fogunk vezetni, sőt mobilapplikációt sem telepítünk a telefonunkra, ami figyelmeztet a cserére.
Másrészt hihetetlen mennyiségű szivacs kerülne a kukákba, ami nem túl környezetbarát.
Ez utóbbi problémán egy nagyon jópofa ötlettel segíthetünk.
A már erősen selejtezésre szánt szivacsok sarkból vágj le egy nagyobb darabot, és hasznosítsd újra!
Számtalan egyéb ház körüli teendőhöz használhatod még ezeket a haszontalannak tűnő darabokat:
- szemetes fedelének, belsejének lemosásához
- kerékpár takarításhoz
- gumiabroncsok lemosásához
- kerti szerszámok, bútorok tisztításához
S hogy miért kell levágni a sarkát?
Így biztosan látni fogod, hogy ez egy leselejtezett darab, és véletlenül sem fogod újra mosogatáshoz használni.
Egyszerű, de praktikus módja a szivacsok újrahasznosításának, nem?