Mindig is azt hittem, hogy a dohányosokat nem tudják, mit tesznek saját magukkal. Aztán lassan világossá vált, hogy egy dohányos nagyon is tisztában van azzal, hogy mit okoz a szervezetében a füstölés.
Hogy minden egyes szállal szűkülnek az erei, hogy fogékonyabbá válik a légúti gyulladásokra, miközben olyan káros anyagokat pumpál magába mint a kátrány és a a szén-monoxid.
Egyszer egy tüdőgyógyásztól hallottam, hogy évente kb. 1 kg-nyi kátrány rakódna le a dohányosok tüdejében, ha a szervezetük nem tenne meg mindent, hogy megszabaduljon a mérgező anyagoktól. Ehhez az 1 kg-nyi kátrány lerakódáshoz elég napi 1 doboz cigarettát elszívni.
Ugyanakkor nem szabad azzal áltatnia magát senkinek, hogy bármilyen csodakapszulával, emelt dózisú C-vitaminkúrával vagy évi egy-két méregtelenítő kúrával tabula rasaként kezdheti újra a cigizést. Hiába ürül ki ugyanis a rengeteg méreganyag nagy része, a roncsolt szöveteket semmi nem foltozza újra!
Természetesen tisztában van azzal a dohányos is, hogy a cigit nem egyszerű egyik napról a másikra letenni. Ugyanakkor azt tapasztalom, hogy sok ismerősöm pontosan így szabadult meg tőle. Egyik nap megszületett az elhatározás, és attól a pillanattól fogva egész egyszerűen nem gyújtott rá. Hogy ezt az elhatározást mi motiválja?
Lehet egy rosszat sejtető orvosi diagnózis az érszűkületről, COPD-ről vagy a gégében talált elváltozás, de lehet olyan hétköznapi döntés is, mint hogy nem akarja a dohányos, hogy születendő gyermeke dohányfüstös környezetben legyen kénytelen felnőni. A férjem például emiatt tette le végérvényesen a cigarettát.
Érdekes egyébként, hogy nem sokban különbözik a cigi utáni vágy és leszokási kísérlet, mint a fogyókúrázás és az ételek iránti sóvárgás. Lehet külső segítséget kérni, leszokást segítő tapaszokat, rágókat vásárolni vagy akár akupunktúrával próbálkozni, a végső irányítást az akarat végzi.
Nos, mennyire vagy elszánt, hogy letedd a cigarettát?
Íme néhány praktikus tipp és természetes segítség, hogy elindulhass az úton!
- Ha eldöntötted, hogy le akarod tenni a cigit, ne legyen kiskapu, ne legyen “csak még egy szálat”, “még egy utolsó slukkot”. Ezzel csak megnehezíted a helyzeted!
- Légy optimista! A gondolataidban mindig legyen ott, hogy rengeteg ember szakadt már el véglegesen ettől a függőségtől. Neked is sikerülhet!
- Ne engedd, hogy más, gyenge akaratú vagy rosszmájú ember keserű, becsmérlő beszólása eltérítsen! Az “úgysem fog sikerülni”-kárálók csak saját kudarcaikat vetítik rád. A dohányzás nem életre szóló rabság.
- Kerüld a füstös helyeket! Ne csatlakozz még szemlélőként, beszélgetőtársként sem a munkahelyi dohányzókhoz. Könnyen elcsábulhatsz!
- Emeld meg a napi folyadékfogyasztásodat! Mindig legyen a kezed ügyében, táskádban és asztalodon innivaló! Kerüld a cukros, felesleges kalóriákat tartalmazó italokat, üdítőket és gyümölcsleveket. Fogyassz mentes ásványvizet, gyümölcs-és gyógyteákat!
- Ha rád tör a cigaretta iránti vágy, legyen nálad valamilyen alternatív rágcsálnivaló: kis hasábokra vágott zöldségek, kemény húsú gyümölcsök, aszalt gyümölcs, vagy egészséges hozzávalókból készült rágcsálnivalók.
Ezek a gyógynövények segítenek
Kálmosgyökér
A kálmosgyökeret eredendően hörghurut, asztma, köhögés gyógyítására használták, és kiváló segítséget ad a tüdőnek, hogy a méreganyagoktól megszabadulhasson.Készíthetsz belőle teát hideg vizes áztatással. Ehhez 1 csapott teáskanálnyi gyökeret áztass be negyed liter vízbe éjszakára. Másnap kicsit melegítsd fel, majd fogyaszthatod is.
A kálmosgyökér rágcsálás önmagában is kiváló segítség, hogy könnyebben letedd a cigarettát!
Macskamenta
Kiváló köhögéscsillapító és nyákoldó, ráadásul oldja a cigarettahiány okozta szorongást, feszültséget is. Teaként és tinktúrának elkészítve is hatékonyan oldja a cigaretta utáni sóvárgást. Sok helyütt látom, hogy a dohányosok arra biztatják egymást, hogy cigarettaként betekerve próbálják elfüstölni a macskamentát. Ettől nagyon óva intenék mindenkit. A macskamenta akár hányingert, fejfájást és rosszullétet is okozhat ebben a formában.
Kerti izsóp