Visszér ellen vadgesztenye!

Visszér ellen vadgesztenye!

Visszér ellen vadgesztenye!

Aki visszeres, annak a nyár  sokszor kellemetlen napokat, heteket okozhat. A melegben tágulnak a visszerek, egyre gyakrabban tapasztalhatjuk a fájdalmas nehézláb-érzést. Te még nem használod a vadgesztenyét?

A vadgesztenyefélék hazája Elő-Ázsia és a Balkán félsziget. Közép-Európába a XVI században került: a bécsi egyetem rektorának kertjében ültették el imagesaz isztambuli követek által küldött magvakat, a bécsiek pedig beleszerettek ebbe a csodálatos virágzatú fába.

A vadgesztenyével nálunk is lépten-nyomon találkozhatsz a parkokban vagy az utak mentén: impozáns, akár 30 m magasra is megnövő  fa, amit 20-30 cm-es virágzata miatt a népnyelv bokrétafának is nevez.

Az angolok horsechestnut-nak (lógesztenyének) hívják, és ez az elnevezés már közelebb visz minket ennek a növények a különleges képességeihez: a törökök ugyanis a lovak takarmányába darálták bele és keringési valamint véraláfutással kapcsolatos problémák kezelésére használták a vadgesztenyét.

Gyógyászati célra felhasználható az érés után kipottyanó csupasz mag, a virágzás után szedett levele és kora tavasszal a fiatal ágainak kérge is.

Aesculus_hippocastanum_fruit

Mire gyógyír a vadgesztenye?

A népi gyógyászat elsősorban reumatikus-ízületi panaszok gyógyításához használta. A régiek ugyanis felfedezték, hogy amikor még csak rügyezik a vadgesztenye, akkor a rügy ragacsos-mézgás anyaga a kézre kerülve enyhítette a fájdalmakat.

A levelét, levélszárat összevágva megfőzték és pépes pakolásként tették fel a fájó lábakra. Még hatékonyabb ez a pakolás, ha gesztenyeéréskor a friss gesztenyét összedarabolva ezt is belefőzzük ebbe a jótékony gyógyfőzetbe. Remek gyógyír visszeres csomók, értágulatok és kiütések gyógyítására.

Nagyon népszerű és hatékony a vadgesztenye levél és mag ülőfürdőként való alkalmazása is: ez esetben az aranyeres panaszokat lehet kiválóan csökkenteni vele, de a bőr is rugalmasabb, selymesebb lesz tőle; sőt a rosaceás bőrpanaszokat is enyhítheti.

A vadgesztenye magjában található eszcin erősíti és tonizálja a rugalmasságukat vesztett érfalakat, elősegíti a vénás visszaáramlást, emellett gyulladáscsökkentő hatású is, így tehát visszérbántalmak és vérkeringési zavarok esetén is használható.

A vadgesztenye tartalmú krémek és balzsamok, szinte újjáélesztik, felfrissítik a lábakat: ha te is szenvedsz ilyenkor a nehézláb-érzéstől, mindenképp tedd próbára ezt a növényt!

Teaként is alkalmazható, ez esetben szintén vénaerősítőként fog segíteni, de aki idegenkedik a gyógyteáktól, az ma már számtalan kapszulás, tablettás kiszerelésben is megvásárolhatja.

Ne edd meg a gesztenyéjét!

A vadgesztenye csak a vadaknak a kedvenc csemegéje, te soha ne fogyaszd! Szaponin tartalma miatt azonban bátran kipróbálhatod mosáskor (akárcsak a mosódiót).Vágd be kissé a héját,  tedd egy kis pamut zokniba, amit összekötsz, majd dobd a mosnivaló ruhák közé.

James Wong tinktúrája

Az egyik kereskedelmi csatornán fut a Kerti Patika című sorozat, melynek műsorvezetője, James Wong botanikus-diplomás füvészember mutatott be egy remek tinktúra receptet, melyet visszeres panaszok kezelésére javasolt.

Nézzük, miből áll ez a tinktúra!

20 szem gesztenyét megmosunk, és  turmixgépbe dobjuk. Felöntjük min. 5 dl vodkával. Alaposan összeturmixoljuk. Üvegbe töltjük, és 1 hónapig pihentetjük sötét helyen.

Egy hónap múlva leszűrjük (csak az alkoholos oldatot használjuk), és kész a tinktúra, melyet hűtőben tárolhatunk 1 évig. Használat előtt végezzünk bőrpróbát, mert allergizálhat!

Ha krémes-balzsamos állagú készítményt szeretnél belőle csinálni, akkor az alábbiak kellenek még:

– növényi zselatin (agar agar például)
– 1,5 dl víz
– 1,5 dl vadgesztenye tinktúra 
– 5 csepp levendulaolaj (tartósít)

A zselatint feloldjuk a vízben, majd hozzáadjuk apránként a gesztenye tinktúrát. Amikor kihűlt, belecsepegtetünk pár csepp 100%-os levendula illóolajat. A krém hűtőben 3 hónapig áll el!

Napi kétszer használhatjuk

Ne feledd!

A vadgesztenye tartalmú készítmények használatának akkor van értelme, ha elsősorban felületes visszérgyulladással vagy nehézláb-érzéssel küszködsz! Ez esetben is érdemes azonban orvosi segítséget kérni, hogy később ne alakuljanak ki komolyabb szövődmények!

Kiváló vadgesztenyés balzsam gazdaságos kiszerelésben ITT

Vadgesztenye tabletta ITT

Facebook Comments